Gündem

Büyükşehir'den Şanlıurfa Geleceğine Bir Yeşil Alan Daha


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Büyükşehir Belediyesine devrolan 20 bin metrekarelik alanda incelemelerde bulundu.

Daha Yeşil bir Şanlıurfa sloganı ile çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi,  Karaköprü İlçesine bağlı Esentepe mahallesinde 20 dönümlük araziyi yeşil alana dönüştürülecek.  

Geçtiğimiz aylarda Şanlıurfa’ya gelerek bir dizi temaslarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada talep ve önerileri dinleyerek Esentepe mahallesinde 20 bin metre karelik alan Büyükşehir Belediyesine tahsisi gerçekleşti.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ile beraber Esentepe mahallesindeki 20 bin metrekarelik alanda incelemelerde bulunan Başkan Beyazgül, “Karakörpü Bölgesindeyiz. Burada milli emlaktan bize geçen yeşil alan ile istişarelerde bulunduk. Toprak yapısı, eğimine uygun olarak Metin Başkanımla neler yapabileceğimizi istişare ettik, elbette ki burada halkımızın da görüşünü alacağız. Netice itibariyle inşallah Karaköprü’müze başkanımla birlikte yeni güzel bir yer kazandıracağız. Uzun bir süre burası çok çeşitli konulara neden oldu örneğin bir müddet önce, otel yapımı için karar verilmişti, arkasından bir takım resmi tesisler olarak yapılması ön görüldü, aslında burası Karaköprü’nün hava alanı ve bu havayı da Şanlıurfa’nın bütününe veren bir alan olduğunu biliyoruz. Esentepe olmasının bir özelliği var nedir; burası bir hava koridoru üzerinde, bu hava koridorunun kesilmemesi gerekirdi, bu hava koridoru kesilmiyor, hava koridoru güzelleşiyor, bu hava koridoru güzelleşiyor bu hava koridoru ile birlikte insanlarımız yine burada bir seyir tepesi gibi kullanıyorlar, seyir tepesi haline de getireceğiz, insanımız oturacak, ağaçlandırılacak hem seyir tepesi özelliğini koruyacak hem  üzel yeşil alan kazanacağız hem de hava sirkülasyonunu güçlü bir şekilde korumuş olacağız. Burada ki vatandaşlarımızın görüşünü alarak en güzel kararı birlikte Metin Başkanımızla vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz” şeklinde konuştu.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ise, “Çok kısa bir süre önce Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Şanlıurfa’yı ziyaretleri vardı. Bu ziyaret esnasında gerek ilçe belediyeleri ve gerek ise büyükşehir belediyemiz öncelikle onlardan talepleri vardı, bu taleplerden biri de Esentepe’nin 20 dönümlük bir regülasyon alanı tamamıyla bizim Karaköprü’ye bakan bir kısım ve buranın milli emlak tarafından büyükşehir belediyemize devri ve bununla birlikte tamamı regülasyon alanı olarak kullanılması talebi vardı ve çok kısa bir süre de sayın bakanımız bu olayı gerçekleştirdi, buranın devrini büyükşehir belediyemizle yaptı. Böylece Esentepe’de ki bu güzelim manzarayı da öncelikle Karaköprümü’ze kazandırmış olacağız. Bu güzel emeklerinden dolayı ben Zeynel Abidin Beyazgül başkanıma sonsuz teşekkür eder, burada ki çalışmalarından ve Urfa anlamında tüm çalışmalarından dolayı da başarılar dilerim. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde Şanlıurfa’yı en güzel şekilde hak ettiği yere getireceğiz ben tekrardan başkanıma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Öte yandan Başkan Beyazgül, Karköprü’de muhtar ve esnafları ziyaret ederek talep ve önerilerini dinledi.