Gündem

Bakan Yardımcısı Demircan’ın Çocuk Kütüphanesinin Açılışına Katıldı


Biz dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Başkan Beyazgül ile Şanlıurfa’da yapılan ve yapılacak olan yatırımları görüşen

Bakan Yardımcısı Demircan Şanlıurfa Çocuk ve Gençlik Kütüphanesin açılışını gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şanlıurfa Valiliği İl Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile kurulan Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’nin açılışına katılan Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa geçmişten buyana çok önemli edebiyat, kültür ve bilim adamı yetiştirmiş bir şehirdir. Bu tür kütüphaneler Şanlıurfa’mıza yakışır” dedi.

Kütüphanenin açılışını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Demircan, “Kültür bir ritüeldir, bir yaşam tarzıdır.  Yaşam tarzı kelimelere, kelimelerde kavramlar olarak söze, şiire, masala hikaye ye dönüşür ve son olarak kitaba dönüşür. Kütüphaneler insanların bilgi ile dolduğu merkezlerdir. Çocuklarımızın yeni şeyler öğrendiği araştırmacılarımızın yeni bir şey bulduğu yerlerdir. Amacımız artık etkin Kütüphaneler oluşturmak yani katılımı çoğaltmak. Bu katılımı çoğaltırken gençlerimiz ve çocuklarımız bir yana ders çalışa dursun bizlerde içerik üretelim. Kültür, Sanat ve Edebiyatçılarımızın yüzlerce etkinlik yapıp bu kütüphanelerimizi daha etkin hale daha nasıl getiririz çalışmasını yapsınlar. Binaları yapmak gerekir ama içini doldurmak yapmaktan daha kıymetli. Vatandaşlarımız ve gençlerimiz katılım göstermeli. Bu kütüphanemiz çok güzel olmuş hayırlı uğurlu olsun Şanlıurfa’ya. Bu Kütüphanenin çok güzel bir tarafı var iki caddeyi bir birine bağlayan bir kütüphane olmuş. Bunu kim düşünüp destek verdiyse hepsini alkışlıyorum. Bu kütüphane yavrularımız için yuva olacak, heyecan olacak. Başkanımız Zeynel Beyin dediği gibi Şanlıurfa bir sohbet şehri işte o sohbetler burada edebiyat sohbeti olarak yapılıyor. Öte yandan Şanlıurfa peygamberler şehri dünyanın en eski kodlarının olduğu Göbeklitepe Şanlıurfa’da ama daha niceleri var Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan 17 yılda ne güzel hizmetler yapmış Şanlıurfa’ya, her geldiğimde şaşırıyorum parlayan bir yıldız gibi Şanlıurfa. Bu duygu ve düşüncelerle Kütüphanemiz hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

BAŞKAN BEYAZGÜL: ŞANLIURFA BİRÇOK BİLİM ADAMINI VE EDEBEYİTACIYI YETİŞTİRMİŞTİR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Bakanımız üç dönem belediye başkanlığı yapmış ve şuanda da bakan yardımcısı. Kendisi ile görüşmelerimizde şehre değer katan düşüncülerini, fikirlerini gördük ve bu konuda da oldukça düşünce ve fikirlerine faydalanma yolunu seçtik. Yine birçok konuyu görüşmek üzere ve onlara yol ve yön vermek üzere sayın bakanımız buradadır. İnşallah bugün kendisi ile gün boyu beraber olup şehrimizi gezeceğiz, şehrimizin yeni bir çehre kazanmasında düşüncelerine başvuracağız. Kütüphane açılışı için sayın valimize teşekkür ediyorum, kuruluşundan buyana gördük çok büyük emekleri geçmiş. Tabi bir kütüphanenin değerini anlatmak çok zordur. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum, düşüncesinden gelmişiz. Yine biz sözü sohbete dönüştürmüşüz edebi edebiyata dönüştürmüşüz bir milletin çocuklarıyız. Böyle bir kütüphane elbette ki çok önemli. Şanlıurfa bir tarih şehri, kültür şehri, medeniyet şehri, kadim bir şehir, peygamberler şehri, turizm şehri. Şanlıurfa birçok yönü olan birçok çevresi olan şehirdi. Yine Şanlıurfa geçmişten buyana çok önemli edebiyat, kültür ve bilim adamı yetiştirmiş bir şehirdir. Şair Abdi, Şair Nabi ve son zamanlarda Mehmet Akif İnan Şanlıurfa’nın yetiştirdiği önemli edebiyat kişiliklerdir. Bunların ismi Şanlıurfa’yı aşmış bütün Türkiye’de bilinmektedir. Yine Harran’ımızda ki, Harran dünyanın en eski üniversitelerinden biridir, burada da çok önemli bilim adamları yetişmiştir. El-Battanî, Câbir bin Hayyan, Sabit Bin Kurra ki birçok bilimin kurucularıdır. Dünya’da, bilimde yeni bir değişikliğe çığır açan isimlerdir. Bizim beklentimiz bu tür panellerimizde çocuklarımız, gençlerimiz ve gelecekler okuyacaklar yeni bir Sabit Bin Kurra, yeni bir Şair Nabi’ler yetiştireceğiz inşallah. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın bakanımıza teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise, “İki yıla yakın bir süredir devamn eden gençlik ve çocuk kütüphanemizin Turizm Bakanlığımızın sağlamış olduğu kaynaklarla, ödenekle yürütülen çalışmasının tamamlanması neticesinde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Güzel bir alanı, binayı, hizmeti Şanlıurfalı çocuklarımızın ve gençlerimizin hizmetine sunmuş olacağız.   Ben bu vesile ile Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, değerli bakanımıza, bakan yardımcımıza, Kütüphaneler Genel Müdürlüğüne ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

Kütüphaneyi gezerek çocukların okuma saatine katılan Başkan Beyazgül, herkesi kitap okumaya davet etti.