Gündem

Kale Eteğinde Peyzaj Çalışmaları Başlıyor


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül; Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ile birlikte yıkım çalışmaları tamamlanan Kale Eteği bölgesini inceledi. Başkan Beyazgül, bakanlık ekiplerinin bölgeye gelerek peyzaj çalışmalarına kısa sürede başlayacaklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın turizmde daha da canlanması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Kale Eteği Projesinde yıkım çalışmalarını tamamladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatlarıyla peyzaj çalışması için bakanlıktan gelen heyetle beraber alanda inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, çalışmaların tamamlanmasıyla Eyyübiye'ye 32 bin 100 metrekarelik yeşil alan kazandırmış olacaklarının altını çizdi.

BAŞKAN BEYAZGÜL: BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU BÜTÜN URFA HALKI GÖRÜYOR

Kale Eteği bölgesinde inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, “Birlikte daha güçlü olduğumuzu bütün Urfa halkı görüyor. Belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle inşallah  Urfa’nın bütün sorunlarına el uzatacağız. Bu başarı birlikteliğimizin sonucudur. Burada bir müddet önce yaptığımız çalışma sonucu dezavantajlı binalar kamulaştırıldı, kalemiz pırıl pırıl ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanımızda buranın düzenlenmesi için ihalesini yaptı, arkadaşlarımız Ankara’dan geldiler ve bir müddet sonra başlayacaklar. Buranın bir sorunu var, belki de biraz daha çalışma gerektirecek çünkü altında tarihe ait bir takım materyaller ihtimali kuvvetli. Bunlarda gerekli izinler alınarak tamamlanacak. Belediye Başkanımız Mehmet Kuş ile beraber Eyyübiye’de çalışmamız da buranın bir dezavantajlı bölge olduğunu beraber görmüştük. Gelerek buradaki ev sahiplerinin çaylarını içmiştik, onlara bu sözü vermiştik; kısa süre sonra belediye başkanı olduktan sonra hemen bu konunun takipçisi olacağız ve gereğini yapacağız demiştik. Aslında bu yıkıldıktan sonra Ankara’dan aldığım bir mesajı ifade edeyim biz şunu diyorlar, Urfa kalesi harikaymış diyorlar, gerçi önden güzel görünüyor ama biz bir kere daha Urfa kalesine dikkat çekmiş olduk. Şimdi şehrin bir çok konusuna dikkat çekeceğiz.

Dezavantajlı bir alan Eyyübiye ama bu dezavantajlı alan içerisinde elbette ki çok avantajlı şeyler ortaya çıkacak. Tapu çalışmalarına birlikte Mehmet Kuş Başkanımla başladık bunun neticelerini de bir süre sonra alacağız çünkü gerçekten nasıl ki Cumhurbaşkanımız biraz önce teşekkür edip bakanlarımıza ve Çevre ve Şehircilik bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu işi bilen, kısa sürede pratik çözüme ulaştıran bir kadro ile beraber çalışıyoruz. Belediye başkanımız Mehmet Kuş Eyyübiye’yi çok iyi biliyor, diğer belediye başkanlarımız iyi biliyor.

Neticede bakanlarımız ve Cumhurbaşkanımız iyi ki varsınız diyoruz. Biz emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Buradan Eyyübiye halkımıza tekrar selam ve muhabbetlerimizi iletiyoruz, inşallah biz onların hizmetinde ve onların bize tebessümü, mutluluğu bizim içi mükafat olacaktır” dedi.

KUŞ: ZEYNEL BAŞKAN GELDİ, NEŞTERİ VURDU

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte Eyyübiye’deyiz. Eyyübiye bölgesinde ise kale arkasındayız. 1 Nisan itibariyle Büyükşehir Belediye başkanımız ifade şunu etmişti; biz kültüre, turizme önem vereceğiz demişti, birde kale arkası malumunuz şuanda yıkılmış durumda eski evlerimiz ve burası tabiri caiz ise yılanlarla çıyanlarla bir alandı. Vatandaşlarımızı ciddi anlamda tehdit ediyordu ama Zeynel Başkan geldi neşteri vurdu ve çok şükür buraları yıktı.

Sağ olsun Çevre ve Şehircilik Bakanımız talimatı verdi ve Ankara’dan heyetini gönderdi. Heyet burada bir peyzaj çalışması yapacak ve inşallah en kısa zaman zarfında da bu bölgeye modern alanlar yapılacak. Eyyübiye’ye hayırlı olsun , Şanlıurfa’ya hayırlı olsun. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum, bakanımıza teşekkür ediyorum ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.