Gündem

Bakan Kurum'dan Şanlıurfa'ya Müjdeli Haberler


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm Şanlıurfa için müjdeli haberler verdi. Şehir merkezi ve tüm ilçeleri ilgilendiren müjdeler kapsamında Bakan Kurum, yapılacak kentsel dönüşüm projeleri, millet bahçeleri ile bakanlık, Büyükşehir ve

ve ilçe belediyelerinin yapacağı ortak çalışmaları sıraladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Şanlıurfa'daydı. Hava yolu ile kente gelen Bakan Kurum'u Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi üst yönetimi, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili karşıladı. Gelişinin hemen ardından Şanlıurfa ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin yer aldığı toplantıya geçen Bakan Kurum toplantının ardından bir basın açıklaması düzenleyerek alınan kararları kamuoyuna açıkladı.

İşte Bakan Kurum'un değerlendirmesi:

ŞANLIURFA, MARKA ŞEHİR OLACAKTIR

"Bundan 11 ay önce yine peygamberler şehri, kahramanlar şehri, kadim şehir Şanlıurfa'mızdaydık. Ve arada yerel bir seçim geçirdik ve şükürler olsun tüm ilçelerimizi ile birlikte çok güzel sonuçlar aldık. Ardından Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu manifesto çerçevesinde il il geziyor ve şehirlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için gayret gösteriyoruz. Bugün geldiğimiz Şanlıurfa'da gerek daha öncesinden karar verdiğimiz çalışmaları denetlemek, hem de yeni işleri başlatmak için bugün Şanlıurfa'dayız. Şanlıurfa'mızın geleceğine dair gidip, görüp, dokunup ve marka şehir yapmaya dair, bölgesinde yine ekonomik anlamda lider bir konuma getirecek,tarımda, turizmde, hayvancılıkta yine çok iyi bir duruma getirecek adımları hep birlikte atabilmek için projelerimizi istişare ettik. Ve aldığımız kararları açıklamak istiyorum.

TÜM ULAŞIM ARAÇLARI YENİLENECEK

Birincisi Sayın Başkanımızın vermiş olduğu sözler çerçevesinde ulaşımdaki sorunlarınızı çözmek, vatandaşlarımıza daha rahat bir ulaşım sağlamak amacıyla tüm ulaşım araçlarımızı yenileme kararı aldılar. Etaplar halinde bunu gerçekleştirirken ilk etapta 27 adet araç satın aldılar. Ve yine etaplar halinde toplam 175 araç alarak Şanlıurfa ulaşımını yeniliyoruz. Bu sayede Şanlıurfa'daki ulaşım sorununu çözmüş olacağız. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Büyükşehir Belediyemiz bu konuda çalışmalar yürütüyorlar. Bir kısmı hibe, bir kısmı kredi, bir kısmı ise yurt dışı kaynaklar olmak üzere bu projemizde en kısa zamanda çözmüş olacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için itfaiye araçlarımızı da yenilemiş olacağız.

KALE ETEĞİ VE KIZILKOYUN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

İkincisi de tüm Şanlıurfa halkının da bildiği gibi Kale Eteği Projesi kapsamında vatandaşlarımızın ücretleri ödenerek evlerini başka yerlere taşıdılar. Ardından 30 dönümlük arazi üzerinde bizim kültürel değerlerimize ortaya çıkaracak çok güzel bir peyzaj projesine başlıyoruz. Ardından Kızılkoyun projesi kapsamında bir kısmı yine İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin birlikte çalışması ile bu projeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bu projede yine bir kısmı hibe bir kısmı da kredi olmak üzere bu projeyi gerçekleştirmiş olacağız.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN YENİ HİZMET BİNASI YAPILACAK

Büyükşehir Belediyemizin vatandaşlara da hizmet verebilmesi amacıyla Çevik Kuvvet alanında 78 dönümlük bir araziyi Büyükşehir Belediyemize tahsis edeceğiz. Ve burada 7 gün 24 saat belediyemizin hizmet verebileceği bir hizmet binası inşa edeceğiz.

İLÇELERDEKİ TAPU SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Eyyübiye ve Haliyle ilçelerimizde ise toplam 25 mahallemizin tapu sorunu var. Tüm bu sorunları çözebilmek için Büyükşehir Belediyemizin, bakanlığımızın ilgili birimleri ile bir komisyon oluşturuyoruz ve vatandaşlarımızla birlikte bu sorunu çözebilmek için çalışmalara başlıyoruz. Aslında bu sorun diğer ilçelerimizde de var. Diğer ilçelerimizde de bu sorunu çözebilmek için çalışmalarımıza başlıyoruz. Amacımız vatandaşlarımızın bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturarak tapu sorunu çözme kavuşturmaktır. İlk etapta plan sorununu çözüme kavuşturarak, bir sonraki etapta ise kentsel dönüşüm projelerini başlatmak istiyoruz. Bu çerçevede Diğer 13 ilçemizde de kentsel dönüşüm projelerimizi sürdüreceğiz.Çünkü Şanlıurfa'nın genelinde böyle bir sorun var. Kuracağımız ekip Şanlıurfa'nın 13 ilçesinde aynı şekilde bu çalışmayı sürdürecektir. Böylelikle en yakın zamanda bu mülkiyet sorunlarını çözüme kavuşturmuş olacağız.

KÜLTÜR YOLU PROJESİNE BAŞLIYORUZ

Tarihi kentimiz Şanlıurfa'da kültürler değerleri daha ön plana çıkarmak için gelen turistlerin geçici olarak değil 2-3 günlük de olsa kalıcı olarak kalabilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Hz. Eyüp Peygamber makamı ile Halil-ür Rahman'ı birleştirecek bir kültür yolu projesi oluşturuyoruz. Bu yolu daha da kısaltacak ve giderken vatandaşlarımızın bir kültür yaşaması için örnek bir kentsel projeyi başlatıyoruz. 40 milyon bedelli proje çerçevesinde 10 milyon lirası hibe 30 milyon lirası ise İller Bankası'ndan kredi çekilmek suretiyle proje yapılacak.

TARİHİ URFA EVLERİ YENİDEN YAŞATILACAK

Bununla birlikte Bıçakçı Mahallesi ve 17 mahallemizde Urfa evlerine yaşatmak adına bir proje başlatıyoruz. 10 milyon liralık bir proje. Bu proje kapsamında tarihi evlerimizin dış binasını cephelerin düzenlenmesi, kaldırımların düzenlenmesi ve tescilli evlerimizin restorasyonunun yapılması ile birlikte çok güzel bir çalışmaya imza atmış olacağız.  Bu çerçevede içerisinde kütüphanelerimizin ve müzelerimizin olduğu çok önemli bir projeyi ilimize kazandırmış olacağız. Bunun da bir kısmını yine bir kısmını da İller Bankası'ndan kredi çekmek vasıtası ile Büyükşehir Belediyemiz yürütüyor olmuş olacak.

EYYÜBİYE VE HALİLİYE'YE MİLLET BAHÇELERİ YAPILIYOR

Diğer bir projemiz de Eyyübiye ilçesinde Harran üniversitemizin bir yeri var. Buradaki 150 bin metrekarelik alanımızı ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmak amacıyla bir millet bahçesi yapıyoruz. İçerisinde yürüyüş yollarının, bisiklet yollarının, gençlerimizin, çocuklarımızın 7 gün 24saat vakit geçirilmesi amacıyla millet bahçesini Eyyübi ilçemize kazandırmış oluyoruz. Yine bu çerçevede Haliliye ilçemizdeki Süleymaniye ve Devteşti mahallelerimizde millet bahçesi yapacağız. Tüm bunlardaki amacımız Şanlıurfa'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı 13 ilçemize de yayarak bu doğrultuda uygulamalarımızı halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. 

İLÇELERDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ BELİRLENDİ

Eyyübiye Akçamescit mahallemizde daha önce belirlediğimiz 40 hektarlık belirlediğimiz bir riskli alan var. Bu aylanda kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmıştık. 27 Aralıkta ihalesini gerçekleştireceğimiz 367 konut ve 35 ticaret merkezi projesi ile Akçamescit'teki projemizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşlarımızın rızasını alarak 40 hektarlık alanımızın dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. Bunun yanı sıra Haliliye Yeşildirek Projesinde de önemli bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Bu anlamda 294 konut 26 adet dükkanımızı da Ocak 2020 içerisinde ihale edeceğiz ve Yeşildirek'te vatandaşlarımızla da anlaşmak koşulu ile kentsel dönüşümü etaplar halinde yapmak istiyoruz. Haliliye'de devam eden bir kentsel dönüşüm çalışmamız var. Sanayinin de içerisinde olduğu hak sahibi vatandaşlarımız için 300 tane dükkanın 200 konut ve 40 ofisin kalan vatandaşlarımıza verilmek için Mart 2020'de ihalesini yapacağız. Yine Karaköprü'de Alibaba mahallesi olarak bilinen alanda 70 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz. Vatandaşlarımızın rızalarını alarak Karaköprü Belediyemiz ve bakanlığımız bünyesinde bu süreci de başlatmış olacağız. Şehrimize yakışır bir projeyi yapmak istiyoruz. Siverek'te Selimpınar, Haliliye, Yenişehir mahalleleri ve Siverek Kale etrafı kaya riski taşıdığımız bir alan var. Toplamda 250 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tahdit edecek alanlarda kentsel dönüşüm projemizi başlatıyoruz. Deprem dönüşümü bekleyen vatandaşlarımızın sorunlarını çözüyoruz. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde vatandaşlarımızın rızalarını alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yine Siverek'te kent ormanını 2020 yılı içerisinde tamamlayıp hizmete sunacağız.

Viranşehir ilçemizde Çırçıp deresi Yenişehir mahallesinde 142 bin metrekarelik bir millet bahçesi yapıyoruz. Bununla birlikte Şanlıurfa genelinde 5 millet bahçesini 2020 yılında vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. Birecik ilçesi de buna dahil. Yine bu proje çerçevesinde Fırat'tan iki yakaya yürüyüş yolu olarak tasarlanan projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Viranşehir Hürriyet mahallesinde mülkiyet sorunlarını da çözecğiz. Tüm vatandaşlarımızın taleplerine karşılık verecek ve tüm sorunları çözeceğiz. Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu manifesto çerçevesinde tüm projelerimizi hayata geçiriyor ve Şanlıurfa'mızı bölgesinde marka şehir yapacak projelerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz."

Bakan Kurum açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.