Gündem

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Şanlıurfa'nın Geleceği İçin Bir Araya Geldi


Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu tarafından Şanlıurfa’da Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıda 'Şanlıurfa’nın jeopolotik ve sosyo ekonomik yapısı hakkında neler yapılabilir' konusu üzerine görüşler ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi üst yönetimi ve bir çok kamu kurum kuruluş temsilcisi katıldı.

PROF. DR. KARATEPE: RAPORUMUZU CUMHURBAŞKANIMIZA SUNACAĞIZ

Toplantı öncesinde bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, “Şanlıurfa’da bulunmaktan çok mutluyuz. Şanlıurfa’nın ülkemizdeki bu bölgesinde ne tür bir mana ifade ettiğini her vatandaşımız bilir. Bunu günlerce yıllarca konuşsak bile bitmeyecek bir şükran borcu vardır Türkiye’nin buraya. Vatanın birlik ve bütünlüğünün ne manaya geldiğini bilen çok değerli insanlarımızın yaşadığı bir şehirdir. Ülkemizde devletin yönetim şekli değişti ve bu olurken kamu hizmetlerinin yönetim biçimi değişti. Daha önce Bakanlar Kurulu ve onun başında Başbakan bir de Cumhurbaşkanı vardı. Yeni sistemimizde ise Bakanlar Kurulu Başbakan ile beraber tüm yetkileri tek başına Cumhurbaşkanı yürütüyor. Eskiden Bakanlar seçilmiş kişilerden oluşur ve Millet meclisinden güvenoyu alarak gelirdi. Millet Meclisinden güvenoyu alarak gelen Bakanlar politik düşünerek siyaset yapıyordu. Yeni sistem bunu kaldırdı ve Devletin kuvvetlerini Yasama, Yürütme ve Yardı diye kesin çizgiler ile bir birinden ayırdı. Şimdi ise sadece parlamenterlerin siyasi kişiliği var çünkü onlar doğrudan vatandaş tarafından seçilmektedir. Diğer taraftan ise Yürütmede sadece Cumhurbaşkanın siyasi kişiliği vardır. Çünkü Cumhurbaşkanı doğrudan vatandaş tarafından seçilmektedir. Demek ki siyaseti Cumhurbaşkanı ve parlamento yapıyor. Yürütme kuvvetini Devletin bütün hizmetlerini tek başına Cumhurbaşkanı yüklendiği için ve bütün yetkiler onda olduğu için, bütün işlere o karar vereceği için Cumhurbaşkanın işi çoğalmış ve zorlaşmıştır. İşte bu nedenle Cumhurbaşkanı yürüteceği işlerde kendilerine yardımcı olmak üzere organlar oluşturmuştur. Dünyadaki bütün başkanlık sistemlerinde değişik şekillerde bizimkine benzer organlar var. Sayın Cumhurbaşkanımız Merkezi İdare Teşkilatını oluştururken 20 Bakanlık yanında 9 Politika kurulu oluşturmuştur. Yaklaşık olarak her bir politika kurulu iki bakanlığın görevine bakıyor. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tamamını Tarım, Orman ve Su Bakanlığının, Su ve Orman Bakanlığını İç İşler Bakanlığımızın AFAD ve Mülkü İdareler birimi bizlere bağlı. Cumhurbaşkanımız ile görüşmemizde ‘her ay bir şehrimize giderek şehirlerimizin yerel yöneticileri ile bir araya geleceksiniz, şehrimizi iyi bir şekilde anlayarak gerekli çalışmaları’ sağlayacaksınız talimatı aldık. Bugün burada Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere ilçe Belediyelerimizin ve bunlara bağlı birimlerin durumlarını birlikte istişare edeceğiz. Sizler anlatacaksınız bizler not alacağız. Burada hazırlayacağımız raporları Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN BEYAZGÜL: HEYETİMİZİN ŞEHRİMİZDE OLMASI ÖNEMLİ

Gelen Kurul Üyelerine Şanlıurfa’nın kültürel ve tarihi zenginliklerini anlatan Başkan Beyazgül ise “Uzun zamandır beklediğimiz Kurul Şanlıurfa’mıza geldi. Türkiye’de konuya hâkim olan en ehil kişiler Yasaya, mevzuata ve pratiğe ehil olan kişilerden oluşuyor. İnanıyorum ki şehrimizin bir Tomografisini çekecekler ardından bizlere yol gösterici bir rapor ortaya çıkartıp önümüze koyacaklardır. Göreve başladığımızda şunu düşünüyorduk ‘Her zorluk ile bir kolaylık vardır’ Bizler Belediye Başkanı olmadan önce nasıl bir şehir ve yapı ile karşı karşıya olduğumuzu çok iyi biliyorduk. Bu kolaylıkları bizlere gösterecek olan heyetimizi Cumhurbaşkanlığımız kendi bünyesinde oluşturması bizler için sevindirici bir durum. Bizler de Belediyelerimizin tüm konularını çalışarak sunum halinde hazırladık. Heyetimizi burada ağırlamaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.