Gündem

Güneydoğu’nun En Büyük Kitap Fuarı Açıldı


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Güneydoğu'nun En Büyük Kitap Fuarı olan '3.Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı' ziyaretçilerine kapılarını açtı.

50'si yerel olmak üzere 200’e yakın şair-yazarın, 250 yayın evinin katılım göstereceği '3.Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı' açılış gününde yoğun ilgi gördü. Geçmiş yıllarda yoğun bir katılımın görüldüğü fuar bu yıl bölge rekoru kırmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi 11 Nisan Fuar Merkezinde 300’e yakın etkinliğin de düzenleneceği Kitap Fuarı 1 Aralık tarihine kadar sürecek. 

'3.Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı' açılışına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Vali Vekili İsmail Çetinkaya, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın, Bozova Belediye Başkanı Suphi Aksoy, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Çıdır, STK Temsilcileri ve çok sayıda yazar ile vatandaş katıldı.

BAŞKAN BEYAZGÜL; TÜM GENÇLERİ KİTAP FUARINA BEKLİYORUZ

Fuarın açılış konuşmasını yapan Başkan Beyazgül, Türkiye'nin en genç şehri Şanlıurfa'da kitap okuma alışkanlığını gençlere aşılamanın önemine değindi.

Fuarın Şanlıurfa’ya hayırlı olmasını dileyen Başkan Beyazgül, “Bize ilk emri "Oku" olan o güzel dinin mensuplarıyız. “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyen bir medeniyetin mensuplarıyız. Her zaman söylediğimiz gibi çok zenginliklerimiz ama bir Ağrı Dağını yurdumuza sığdırabiliriz ama bir Mevlana’yı bir Yunus Emre’yi sığdıramıyoruz. Herkes sahip çıkmak istiyor ama bu değerlerimiz ülkemizin öz malıdır. Şanlıurfa derinliği olan bir şehrimiz Sanatta, sözde, kültürde, müzikte ve bir çok alanda çok büyük derinliğe sahip bir şehirdir Şanlıurfa. Farklı illere gittiğimizde bir birine benzeyen yapılar görüyoruz ama Şanlıurfa’ya geldiğimizde Haleplibahçe, Balıklıgöl, Harran ve Göbeklitepe ayrı bir görüntü. Yine Şanlıurfa’da emsali olmayan Karagülü, nesli tek bizde olan Kelaynak Kuşu ve Ceylanlar sanki Şanlıurfa ile özdeşmiş. İşte bütün bu güzelliklerin içinde yaşayan Şanlıurfa’mızın sanatçısı, türkücüsü ve yanık sesli insanları çoktur. İnşallah bizde batıdan doğuya göçü bekliyoruz, kitap Fuarımız hayırlı olsun” diye konuştu.

Şanlıurfa Vali Vekili İsmail Çetinkaya, “Şanlıurfa kadim medeniyetlere beşiklik etmiş bir şehrimiz dolayısıyla tarihi kadar kültürü ile ön plana çıkan bu şehrimizde bu tür bir organizasyonun yapılmasından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Birçok ilde kitap fuarları yaptıklarını ama Şanlıurfa’da çok yoğun geçtiğini belirten Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çayır ise, “Şanlıurfa’mızda daha Kitap Fuarımızın açılışı olmadan vatandaşlar yoğun bir katılım gösterdi. Bu katılım Belediyemizin çalışmasının bir ürünüdür. Kitap okuyarak ileriye doğru yol alacağımızı ve gelişerek büyüyeceğimizi ümit ediyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Kitap Fuarına onur konuğu olarak katılan Şanlıurfalı Araştırmacı Yazar Mustafa Armağan ise, “ Bir kitap fuarında kitabın medeniyet anlamına geldiği bu kültürel iklimde, kitap kokusunun hepimizi kuşattığı bu alanda sizlere Urfalı bir hemşehriniz olarak hitap etmek benim için sevinçlerin ve bahtiyarlıkların en büyüğüdür. Beni onur konuğu olarak davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu güzel organizasyonun öncüsü olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ve Başkanımıza teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” dedi.

Öte yandan farklı günlerde gerçekleştirilecek olan etkinlilerde imza günleri, yarışmalar ve konferanslar düzenlenecek.