Gündem

Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa Şehrindeki Misafirlere En İyi Şekilde Ev Sahipliği Yapmıştır”


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Kuveytli hayırseverlerin tarafından inşa edilen 16 derslikli iki okulun açılışına katıldı.

Türk ve Suriyeli çocukların birlikte eğitim gördüğü Şanlıurfa Eyyübiye Abdulaziz Yusuf El Adsani İlkokulu ile Türk-Kuveyt Kardeşlik Kız Ortaokulu’nun açılış törenlerine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Kuveyt Büyükelçisi Khassan Al Zawawi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Kaymakamı Adem Ünal, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Said Yardım Derneği Genel Müdürü Mahmud Al Aouis, Necat Derneği Temsilcisi İbrahim El Bedr, ATAA Derneği Temsilcisi Usame El Şeydun ile Kuveyt’ten Şanlıurfa’ya gelen çok sayıda hayırseverin katılımı ile gerçekleştirildi.

Eyyübiye ilçesinde yapımı tamamlanarak eğitim öğretimin hizmetine sunulan Abdulaziz Yusuf El Adsani İlkokulu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, uzun bir planlama sonucu Kuveytli hayırseverlerin destekleriyle yapılan okulların, aşevleri ve fırınların, desteğe ihtiyacı olanlara yönelik yapılan çalışmaların meyvelerini görmekten çok büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Yeni açılan okulların hayırlı uğurlu olmasını dileyen Vali Erin, 25 okulun yapılmasını planladıklarını şimdiye kadar inşaatı devam edenlerle birlikte 10 okulun yapıldığını belirtti.

Suriye’de 11 milyona yakın insanın yerinden yurdundan olduğunu hatırlatarak şu anda İdlib’de yaşanan büyük insanlık dramına dikkat çeken Vali Erin, “Onların bu dramından rahatsız olmayan imanından şüphe etsin” diyerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan riyasetinde Suriye meselesinde ilk gün söylediği sözün arkasında olduğunu, Irak’ta da, Libya’da da Filistin’de de aynı sözü söylediklerini ve bunu tekrar ettiklerini ifade etti.

BEYAZGÜL, “ŞANLIURFA ŞEHRİNDEKİ MİSAFİRLERE EN İYİ ŞEKİLDE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR”

Türkiye’de yaşayan Suriyelilere yönelik Şanlıurfalıların gerekli her türlü desteği gösterdiğini, yardım derneklerinin ve aşevlerinin seferber olduğunu kaydeden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise “Şanlıurfalılar, Suriyeli kardeşlerinin yeme, içme barınma ihtiyaçlarını biliyor. Ancak Suriye sorunu sadece Urfalıların sorunu değil, tüm insanlığın sorunu. Esas olan orada barışın sağlanması ve bu kardeşlerimizin kendi vatanlarında yaşamasıdır” dedi.

Şanlıurfalıların Hz. İbrahim’den misafirperverlik ve cömertliği, Eyyüp Peygamberden de sabrı öğrendiğini dile getiren Beyazgül, tüm insanlığın bunları öğrenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Said ve Necat Dernekleri ile Kuveytli hayırseverlere teşekkür etti.

Törende birer konuşma yapan Said Yardım Derneği Genel Müdürü Mahmud El Aouis, Necat Derneği Temsilcisi İbrahim El Bedr ile okul yapımına maddi destek veren Kuveytli hayırsever Faisal Al Zamir de yaptıkları hayır hizmetlerinde yanlarında duran Şanlıurfalılara teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından Türk ve Suriyeli çocukların birlikte seslendirdiği müziklerin ardından okulun açılış kurdelesi okunan dualarla kesildi. Burada sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Başkan Beyazgül, Geleceğin teminatı olan gençlerin iyi yetişmesi gerektiğini vurguladı.