Gündem

Başkan Beyazgül, Ahilik Haftası Etkinliklerine Katıldı


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 'Ahilik Kültürü Haftası' etkinliklerine katıldı. Gümrükhanı'nda düzenlenen programda Başkan Beyazgül, "Ahilik Anadolu'da bir medeniyetin oluşmasıdır ve yine inancın hayata dönüşmesidir" dedi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından bu yıl 35.si düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Gümrükhanı'nda gerçekleştirildi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, esnaf ve vatandaşlar katıldı. 

Dualarla başlayan etkinliklerde Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibi tarafından eski Ahilik Geleneği sergilendi. Çıraklıktan ustalığa geçisin sergilendiği oyunun ardından katılımcıları selamlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Ahilik kardeşlik, cömertlik demektir. Komşusunu düşünen; 'ben siftah yaptım, sen diğer esnafımıza git' diyen bir anlayışın olduğu bir merkezdeyiz. İşte burası sabah dergahta zikir ile başlayan, dualarla kapıların açıldığı, akşama kadar dostluğun ayakta durduğu bir yerdir. Ahilik bir medeniyetin oluşmasıdır Anadolu'da ve yine inancın hayata dönüşmesidir. Bu Ahilikle Anadolu; ticarette, siyasette, ekonomide dünyanın ileri devleti haline gelmiştir" dedi.

BAŞKAN BEYAZGÜL: GÜMRÜKHANI İÇİN ESNAFIMIZLA BİRLİKTE MÜCADELE VERDİK

Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi çarşılar bölgesinde yer alan esnafın talep ve önerilerini toparlayarak birlikte hareket edileceği bir çalışmayı hayata geçirdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Beyazgül, "Avukatlık yaptığım dönemlerde Gümrükhanı'nın otele dönüştürülmesi yönündeki girişimlerin önüne geçmek amaçlı esnaf arkadaşlarımızla birlikte hareket ettim. Gümrükhanı'nın aslına uygun bir şekilde ayakta kalması için hep birlikte emek harcadık. Şimdi burada Ahilik Haftası'nı kutluyoruz. Olması gereken de budur.

Arkadaşlarımıza talimat verdim; Gümrükhanı ve tarihi çarşılar bölgesindeki esnafımızın tüm taleplerini bir arada toparlamak ve çözüm önerileri sunmak adına çalışma yapılacak. İhtiyaçlar belirlenerek gereğini yapalım istiyoruz" diye konuştu.

Programda tüm esnafa hayırlı ve bereketli işler dileyen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de Ahilik kültürünün Şanlıurfa'da önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Başkan Beyazgül, programın ardından çarşılar bölgesinde esnafı ziyaret ederek Ahilik nasihati dağıttı. Güzergah üzerinde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Başkan Beyazgül, Şanlıurfa'yı gezmeye gelen turistler ile de sohbet ederek şehre yönelik izlenimlerini dinledi