Gündem

Tarihi anlamak için Göbeklitepe'yi iyi incelemek gerekir


Tarihi anlamak için Göbeklitepe'yi iyi incelemek gerekir

12 bin 500 yıllık tarihi ile insanlık tarihine ışık tutan arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olan Şanlıurfa Göbeklitepe, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Çeşitli etkinliklerin yapılmaya başlandığı Göbeklitepe’de bu yıl turist sayısı hedefi ise 2 milyon 500 bin. Doğuş Grubu'nun ana sponsorluğundaki Göbeklitepe ören yerinde sürdürülen kazılar bugüne kadar önemli keşiflere sahne oldu.

ZİYARETÇİ AKINI BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ve Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının ardındankazı alanına ziyaretçi akını başladı.

BEYAZGÜL ‘’TARİHİ ANLAMAK İÇİN GÖBEKLİTEPE’Yİ İYİ İNCELEMEK GEREKİR’’

Turizmde 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle birlikte kentte turizm alanında büyük bir canlılık yaşandığını ve turist sayısının geçen yıllara oranla daha da artacağına dikkat çeken ve Göbeklitepe’yi ziyaret eden AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül ise, Göbeklitepe’yi ziyarete gelen turistlere kentin mutfağını da tanıtacaklarını belirtti. Beyazgül, “2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi bizleri çok mutlu etti. Göbekllitepe tarihin sıfır noktasıdır. Tarihi anlamak için Göbeklitepe’yi iyi incelemek gerekir. Tarihin bu noktasından itibaren Şanlıurfa’yı da tanımak lazım. Şanlıurfa aşama aşama tarihin bütün kademelerini yaşamış bir şehir. Göbeklitepe gerek ulusumuzun, gerekse de dünyadaki diğer ülke insanlarının ilgisini çekecek özelliğe sahip. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılı Göbeklitepe yılı ilan etmesi ile Türkiye ve Şanlıurfa’da büyük bir turizm canlılığı yaşanacaktır. Göbeklitepe’yi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlere kentin mutfağını da tanıtacağız. Bu noktada Şehri Medeniyet Projesi de önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.

HUMMALI ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Göbeklitepe yılı olan 2019’un ilk ayında hazırlıklar başlarken, yöresel yemekleri, el işi sanatları ve müziği ile turistleri ağırlayacak olan Şanlıurfa’da şimdiden hummalı bir çalışma başladı.

ŞEHRİ MEDENİYET GÖBEKLİTEPE TEMASIYLA GERÇEKLEŞECEK

Göbeklitepe’yi gezerek yetkililerden bilgi alan Yapımcı Savaş Uğurlu, ‘Şehri Medeniyet Kültür Projesinin 9'uncusu Göbeklitepe temasıyla gerçekleştireceklerini belirtti.

SAVAŞ UĞURLU ‘’EN BÜYÜK AMACIMIZ ÜZERİMİZDEKİ KÜLLERE ÜFLEMEK’’

Savaş Uğurlu ‘’Şanlıurfa ve Göbeklitepe, dün olduğu gibi bugün de insanlıkla paylaşacak önemli değerleri bağrında taşımaktadır. Yapmaya çalıştığımız projemizde en büyük amacımız üzerimizdeki küllere üflemek, sahip olduğumuz potansiyelimizi ortaya çıkarmak. Nisan ayında yapacağımız etkinliğimizin kültür defilesi kısmında baş model Özge Ulusoy olacak. Birçok ünlü modelde Göbeklitepe dönemine ait özel tasarımları üzerlerinde taşıyacaklar. Ayrıca Medeniyetler Korosu konseri, Medeniyet ve Göbeklitepesempozyumu dışında resim sergisi de projemiz kapsamında yer alacak''dedi. Uğurlu açıklamasında ‘’Ülkemizi tanıtmak için benim gibi diğer yapımcılarda hazır yurt dışından programlar almak yerine yerli ve milli projeler üretmeli ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlamak için herkes benim gibi elini taşın altına koymalı’’ ifadelerine de yer verdi.

http://www.sanliurfagazetesi.com/tarihi-anlamak-icin-gobeklitepe-yi-iyi-incelemek-gerekir/89124/